Od ilu lat można mieć (zrobić) tatuaż?

Od ilu lat można mieć tatuaż?

W obecnych czasach tatuaże zyskały niebywałą popularność, stając się przedmiotem intensywnego zainteresowania wielu nastolatków. Decyzja o wykonaniu tatuażu dla młodej osoby powinna być jednak dobrze przemyślana – jest to w końcu trwała ingerencja w wygląd, która może też – choć nie musi – mieć wpływ na zdrowie.

Ile lat musi mieć Twój klient, aby zrobić mu tatuaż? Jak zabezpieczyć siebie i rodziców, aby wykonać zabieg legalnie? Jak powinna wyglądać zgoda na wykonanie tatuażu dla osoby niepełnoletniej? I jakie mogą być potencjalne konsekwencje zdrowotne dla nieletnich decydujących się na ten krok? Poznaj prawne i medyczne aspekty tatuowania osoby niepełnoletniej i skorzystaj z darmowego wzoru zgody na tatuaż, gotowego do podpisania przez rodziców i Twojego „pacjenta” — pobierzesz go w dolnej części artykułu.

Od jakiego wieku można zrobić tatuaż legalnie?

Wielu tatuatorów wciąż żyje w przekonaniu, że zgodnie z polskim prawem tatuaż można wykonać dopiero po ukończeniu 18 roku życia. Od ilu lat można mieć tatuaż, tak naprawdęOkazuje się, że polskie prawo nie przewiduje żadnej dolnej granicy wieku dla legalności takiego zabiegu, a Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy daje rodzicom wolną rękę co do tej decyzji:

Rodzice wychowują dziecko pozostające pod ich władzą rodzicielską i kierują nim. (...).

Art. 96 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego

Dodatkowo, zgodnie z polskim prawem, aby wykonać tatuaż osobie nieletniej, potrzebna jest zgoda na tatuaż podpisana przez obojga rodziców lub innych prawnych opiekunów. Bez podpisanej zgody, mogą Cię spotkać konsekwencje — dlatego warto w takim przypadku dokonać tej formalności.

Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. O istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie. (...).

Art. 97 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego – § 1 i 2

Czy podpisanie przez rodziców zgody na tatuaż wyczerpuje temat?

Okazuje się, że nie do końca. Podpisanie zgody na wykonanie tatuażu chroni tatuatora, ale nie rodzica. Otóż istnieje możliwość, w której dziecko wyciągnie konsekwencje z rodziców. Tak, dobrze widzisz, co czytasz! Choć takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko, kilka razy o nich słyszałem i są najzwyczajniej w świecie możliwe. W ramach ciekawostki wiedz, że:

Zgodnie z treścią Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego oraz Ustawy o Przeciwdziałaniu Przemocy w Rodzinie, wykonanie tatuażu osobie niepełnoletniej może być uznane za przemoc w rodzinie, której konsekwencje mogę ponieść rodzice. Mowa tu o: „Nietykalności i wolności cielesnej, karach fizycznych oraz działaniach powodujących szkodę na zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące u tej osoby cierpienie lub krzywdę”.

Wyobraź sobie krnąbrnego „Tomeczka”, który postanowił zaszantażować rodziców, zmuszając ich do kupna nowej konsoli, bo jak nie, to zgłosi, że rodzice zmusili go do „wykonania bolesnego tatuażu, bez wyrażenia jego wcześniejszej zgody”. Brzmi abstrakcyjnie, ale takie akcje są prawnie możliwe! Dodatkowo może ich oskarżyć o oszpecenie, będące krzywdą psychiczną oraz narażeniem na szwank zdrowotny.

Jak uchronić rodzica przed możliwymi konsekwencjami zgody na wykonanie tatuażu jego dziecku?

W zgodzie na zabieg tatuowania, którą podsuniesz opiekunom niepełnoletniego pacjenta, zawrzyj również informację o dobrowolnym wyrażeniu zgody i własnej woli na wykonanie tatuażu, którą podpisze nieletni.

Możesz uznać to za głupotę i tego nie robić — potraktuj to więc jako ciekawostkę. Jednak wiedz, że z punktu widzenia prawa, bez tego zapisu umowa między tatuatorem a rodzicami nie spełnia wszystkich wymogów bezpieczeństwa. Z punktu widzenia prawnika, jest po prostu „wadliwa”.

Od ilu lat można mieć tatuaż: Przeciwskazania do tatuowania osoby niepełnoletniej.

Tatuaż, a problemy dermatologiczne.

Młodzież często doświadcza problemów dermatologicznych, takich jak zapalenie skóry, egzemy, pokrzywka, aktywna opryszczka czy po prostu trądzik. Tatuowanie w okolicach obszarów, w których występują zmiany skórne, może wpłynąć negatywnie na stan zdrowia skóry i zaognić problem zdrowotny u jego źródła jeszcze bardziej.

Tatuaż, a równowaga hormonalna.

Osoby do około 25 roku życia, które borykają się z problemami hormonalnymi, powinny zachować szczególną ostrożność rozważając zrobienie sobie tatuażu, ponieważ niektóre składniki tuszy do tatuowania mogą pogorszyć ich stan zdrowia. Wśród najczęstszych skutków problemów hormonalnych w tej grupie wiekowej znajdują się:

  • Zaburzenia miesiączkowania: nieregularne lub bardzo bolesne cykle menstruacyjne.
  • Problemy skórne: hormony mogą wpływać na nasilenie trądziku, szczególnie w okresie dojrzewania.
  • Zmiany wagi ciała: wahania wagi mogą być wynikiem niezrównoważonego poziomu hormonów.
  • Otyłość, mimo zdrowego trybu życia, ruchu i odpowiedniej diecie.
  • Zaburzenia nastroju: wahania hormonalne mogą wpływać na samopoczucie emocjonalne.

Co zrobić, aby wykonanie tatuażu osobie niepełnoletniej, która doświadcza problemów hormonalnych, stało się bezpieczniejsze?

Odpowiedź jest prosta. Należy tatuować tuszami zgodnymi z unijnym rozporządzeniem REACH, ponieważ mają one znacznie niższe stężenie składników wpływających na układ hormonalny (w porównaniu do niektórych tuszy sprzed dyrektywy REACH, nawet tysiąckroć niższe).

Od ilu lat można zrobić tatuaż? Podsumowanie:

  1. Tatuaż, z punktu widzenia polskiego prawa, możesz wykonać na skórze osoby w każdym wieku. W przypadku osoby niepełnoletniej tylko pod warunkiem otrzymania pisemnej zgody obojga rodziców.
  2. Aby umowa była prawnie nie wadliwa, warto w niej zawrzeć pisemną zgodę na wykonanie tatuażu, którą podpisze niepełnoletni, a Twój „pacjent”.

Zgoda na wykonanie tatuażu osobie niepełnoletniej: Wzór do pobrania

Pobierz wzór zgody na tatuaż przeznaczony osobom niepełnoletnim, dostępny do pobrania za darmo w formacie pliku Word (*.docx) lub PDF. Pamiętaj, że podpisany dokument jest potrzebny studiu tatuażu, a nie rodzicom. Nie zapomnij zachować go na przyszłość w dokumentacji firmy.

Zgoda rodziców na tatuaż Word (*.docx) WzórPobierz plik

Zgoda rodziców na tatuaż PDF (wzór) Pobierz plik