Historia tatuowania w Afryce

Historia tatuowania w Afryce

Spis treści:

~13 minut czytania
 1. Najstarsze tatuaże Afryki
 2. Metody wytwarzania tuszu do tatuowania.
 3. Tradycje i kultura wiążąca Afrykę z tatuażem.
 4. Wzory i symbolika afrykańskich tatuaży.
 5. Tatuaże kobiet starożytnej Afryki.
 6. Tatuaże mężczyzn w starożytnej Afryce.
 7. Różnica płci, a znaczenia tatuażu Afrykańskiego.
 8. Wpływ średniowiecza na tatuaż w Afryce.
 9. Przemiany tatuowania w czasach kolonializmu.
 10. Współczesne tatuowanie w Afryce.

Tatuaże mają długą, bogatą i złożoną historię, której korzenie sięgają wiele pokoleń wstecz — włącznie z Afryką, jako jednym z miejsc, gdzie praktykowane były już w najdawniejszych czasach. Co ciekawe, tatuowanie jest jednym z najstarszych zwyczajów Afrykańskich, z dowodami na co najmniej tysiące lat przed naszą erą.

Tatuaż w Afryce pełnił ważną funkcję jako narzędzie komunikacji już tysiące lat temu. Używano go do wyrażania przynależności i statusu społecznego, w celach medycznych, a także w związku z rytuałami religijnymi i duchowymi. W wielu społecznościach był tak oczywisty, jak dzisiejszy strój galowy na zakończenie roku szkolnego.

Starożytne społeczności afrykańskie tworzyły symbole i wzory, które nie tylko były estetycznie atrakcyjne, ale przede wszystkim miały głębokie znaczenie symboliczne. Tu nie chodziło o fajny wygląd czy historię osobistą, ale przede wszystkim o związek z zajmowaną pozycją w społeczeństwie i rytuały religijne. Niektóre z tamtejszych wzorów przetrwały nawet do dzisiaj, są wciąż stosowane i cieszą się dużym szacunkiem. Inne zaś zmieniały się na przestrzeni wieków, dostosowując się do zmian społecznych i kulturowych.

Artykuł poświęcony jest historii, tatuażu, sztuce, kulturze, tożsamości, technologii, a przede wszystkim ludziom. Tatuowanie w Afryce ma długą i złożoną historię, pełną znaczenia społecznego i symboliki duchowej, które zasługują na uwagę. Zapraszam w podróż w czasie po historii afrykańskiego tatuażu.

Historia afrykańskiego tatuażu

Historia tatuażu w Afryce

Naszą podróż rozpoczynamy od najdawniejszych śladów tatuowania w Afryce. Wy, drodzy Czytelnicy, pewnie zastanawiacie się, jak daleko cofniemy się w czasie. Odpowiedź na to pytanie brzmi następująco: Tysiące lat.

Najstarsze tatuaże Afryki

Najstarsze dowody na istnienie tatuowania na kontynencie Afrykańskim pochodzą z epoki kamienia, a moment ich odkrycia był przełomowy dla naszego rozumienia tatuowania i jego roli w pradawnej społeczności.

Starożytne tatuaże kobiety z Gebelein

Znana jako „Kobieta z Gebelein”, starożytna Egipcjanka, która żyła około 3000 lat p.n.e., została odkryta w Gebelein, miejscowości położonej na południe od Luksoru w Górnym Egipcie. Mimo że jej mumia była dobrze zachowana, pierwotnie nie zwrócono uwagi na jej tatuaże, które były subtelne i trudne do dostrzeżenia gołym okiem. Dopiero w 2014 roku, dzięki skanowaniu na podczerwień, zespół naukowców z Muzeum Brytyjskiego zauważył na jej skórze wyraźne tatuaże.

Na prawym ramieniu kobiety z Gebelein zauważono tatuaż przypominający odwróconą literę „L”:

Gebelein tatuaz mumia mummy tattoo
— Tatuaż mumii z Gebelein umiejscowiony na prawym ramieniu.

Jednak to, co najbardziej przyciągnęło uwagę badaczy, to ułożone w rzędzie cztery fale przypominające litery "S", które znajdowały się na jej prawym boku — tuż nad biodrem. Poniższy wzór jest uważany za jeden z najstarszych znanych tatuaży na świecie.

Tatuaż mumii z Gebelein Mummy from Gebelein Tattoo
— Tatuaż mumii z Gebelein umiejscowiony nad biodrem.

Starożytne tatuaże mumii „Amunet”

Kolejnym z najwcześniejszych dowodów na tatuowanie w Afryce jest mumia „Amunet”, której imię oznacza „Ukryta”. Amunet była kapłanką bogini Hathor w starożytnym Egipcie około 2000 lat p.n.e. Jej szczątki zostały odkryte na początku XX wieku w Deir el-Bahari, na zachodnim brzegu Nilu w kompleksie grobowym poświęconym królowi Mentuhotepowi II — drugiemu faraonowi starożytnego Egiptu.

Mumia Amunet posiada serię tatuaży, które zdobią jej skórę. Składają się one ze wzorów, które zostały wkłute w jej dłonie, ramiona, brzuch, biodra i szyję.

Tatuaże na dłoni mumii Amunet Tattoo Mummy Hands
— Tatuaże na dłoni mumii Amunet
Tatuaż na szyi mumii Amunet Neck Tattoo
— Tatuaże na szyi mumii Amunet

Choć technika tatuowania w tamtych czasach była wyjątkowo bolesna i czasochłonna, wzornictwo tatuaży mumii Amunet nie były wyjątkiem. Tatuaże takie jak jej były częste wśród kobiet w jej społeczności, co sugeruje, że tatuowanie miało głębokie i ważne znaczenie kulturowe, nie było jedynie „występkiem” nielicznych.

Oba wyżej przedstawione tatuaże starożytnych Afrykanek udowodniły wówczas nie tylko to, że tatuowanie było praktykowane znacznie wcześniej, niż sądzono przed ich odkryciem, ale dały unikalny wgląd w role i status kobiet w starożytnym Egipcie i całym kontynencie Afrykańskim. Tatuaże kobiece, których motywy wydają się powiązane w szczególności z rytualnymi i religijnymi praktykami, sugerują, że płeć piękna mogła mieć szczególne znaczenie w Egipskiej społeczności. Jest to więc dowód na istnienie kobiet w starożytnej Afryce, które odgrywały ważne role religijne, duchowe i społeczne – nie będąc marginalizowane tak, jak znamy to choćby z historii Europy.

Co więcej, odkrycia te zmusiły naukowców do ponownego przemyślenia swoich teorii na temat technik tatuowania i wykorzystywanych do tego celu narzędzi. Tatuaże na ciele mumii Amunet wykazują dużą precyzję, co udowodniło, że starożytni Egipcjanie mogli opracować bardziej zaawansowane narzędzia do tatuowania, niż wcześniej sądzono.

Techniki i narzędzia do tatuowania stosowane w starożytnej Afryce

Wyobraźcie sobie starożytnego artystę, wykorzystującego narzędzia wykonane z kamienia, roślin i kości, które uderzane płaskim kamieniem tworzą trwałe znaki na skórze. Te narzędzia, choć prymitywne, były jednak niemal równie skuteczne, jak te, które znamy dzisiaj.

Starożytni mieszkańcy Afryki, nie znając dzisiejszej technologii, wykazali się niesamowitą zręcznością i pomysłowością w tworzeniu swoich narzędzi. Choć Afryka jest ogromnym kontynentem, a narzędzia, z których wówczas korzystano, różniły się w zależności od regionu, to ogólnie rzecz biorąc, poza różnymi materiałami, z których były wykonywane, nie różniły się zbytnio od siebie. Tworzone były z materiałów, zależnych od ich regionalnej dostępności, tradycji społeczności i umiejętności rzemieślników. Podobnie jak z narzędziami, metody tatuowania również nie różniły się zbytnio, a powszechnie stosowanymi technikami było oczywiście nakłuwanie lub nacinanie skóry.

Najważniejszym narzędziem do tatuowania w starożytnej Afryce była ostra końcówka — często wykonana z kości, drewna, kamienia lub metalu. Narzędzie takie musiało być wystarczająco ostre, aby przebić skórę, ale jednocześnie niewielkie, aby zapewnić precyzję niezbędną do tworzenia skomplikowanych wzorów. Czasem był to kolec równolegle przytwierdzony do kija, zamieniając się w jedną wielką igłę, a czasem prostopadle, przypominając młotek zakończony szpikulcem.

Narzędzia do tatuowania starożytnej Afryki
— Narzędzia do tatuowania w starożytnej Afryce.

Proces tatuowania i jego technika zależała od tradycji społeczności. Niektóre kultury używały techniki nakłuć i przeciągnąć, w której małe ostrze było wkłuwane w skórę, a następnie przeciągane — tworząc linię. Inne kultury używały bliżej znanej nam techniki, w której ostry kolec był wkłuwany w skórę wielokrotnie w tym samym miejscu, tworząc jednolitą kropkę.

Każda z tych technik wymagała od tatuatora doświadczenia, a od osoby tatuowanej odwagi i wielkiego szacunku do kultury. Odwagi, do zaakceptowania bólu, który nierozłącznie wiązał się z procesem tatuowania. Procesem, który trwał kilka godzin, a czasem nawet kilka dni.

Metody wytwarzania tuszu do tatuowania w starożytnej Afryce

Tusze do tatuażu w starożytnej Afryce

Pigmenty używane do tatuowania w starożytnych społecznościach Afryki i sposoby na ich przygotowywanie różniły się w zależności od regionu i dostępnych surowców.

 • W starożytnym Egipcie, na przykład, pigmenty często wykonywane były z sadzy lub henny.
 • W innych regionach Afryki, takich jak Sahara, używano naturalnych barwników, takich jak ochra.
 • Jeszcze inne plemiona tworzyły pigment z węgla drzewnego, ziemi i roślin, a czasem nawet krwi.

Co ciekawe, proces przygotowania tuszu do tatuażu w niektórych regionach Afryki trwał nawet cały rok, będąc nie tylko procesem wytwórczym, ale nierozłączną częścią większego obrzędu.

Dlaczego starożytni Afrykanie robili sobie tatuaże?

Tatuaż jako symbol tożsamości i przynależności społecznej

Tatuowanie w pradawnej Afryce było silnie związane z życiem społecznym. Przez tatuaże ludzie wyrażali swoją przynależność do określonej grupy, rodziny czy plemienia. Oznaczali swoje role, jakie ogrywali w swoich społecznościach, honorowali swoje osiągnięcia lub wykorzystywali je, jako talizmany ochronne.

Tatuowanie w celach leczniczych i ochronnych

Tatuaż służył nie tylko jako symbol społeczny czy ozdoba, ale także jako środek leczniczy czy ochronny. Wierzenia w moc tatuażu były w Afryce silnie zakorzenione i co ciekawe, niektóre z nich przetrwały do dziś.

Wierzono, że określone symbole i wzory tatuaży mogą działać jak amulety, chronić ich nosiciela przed złymi duchami, chorobami czy nieszczęściami, a nawet zapewnić błogosławieństwo Bogów lub przodków.

Tatuaże miały również wymiar medyczny. Stosowane były jako wzory lecznicze, często umieszczane w miejscach, które były źródłem bólu lub dolegliwości — na przykład tatuaż wzdłuż kręgosłupa mógł służyć jako remedium na ból kręgosłupa, a tatuaż wokół łona, miał pomóc kobiecie, która miała za sobą poronienie.

Istnieje wiele dowodów na to, że tatuowanie zarówno w starożytnej Afryce, jak i innych regionach świata już tysiące lat temu przed naszą erą, były wykorzystywane jako permanentna forma starożytnej akupunktury — medycznej oraz duchowej.

Historyczne tradycje i rytuały wiążące tatuaż z Afryką

Najważniejszym aspektem tatuażu wśród plemion Afryki, który często pomijany jest w naszej współczesnej perspektywie, jest jego związek z rytuałami i tradycjami.

W starożytnych społecznościach afrykańskich tatuowanie nie było estetycznym wyborem czy formą ozdoby. Było integralną częścią duchowego i społecznego krajobrazu, pełniącą różne funkcje społeczne zależne od kontekstu i kultury. Innymi słowy, w wielu plemionach tatuaże były jak dzisiejszy pierścionek zaręczynowy czy strój galowy na zakończenie roku szkolnego — oczywisty i obowiązkowy.

Jak wyglądał rytuał tatuowania w starożytnej Afryce?

Zaczynano od skóry. Rytuał tatuowania obejmował zazwyczaj kilka etapów, zaczynając od przygotowania skóry. Skóra była oczyszczana, a następnie smarowana naturalnymi olejami i maściami, które miały przygotować skórę oraz ducha i pomóc ranom w gojeniu się. Wielu ze starożytnych tatuatorów było nie tylko mistrzami swojego rzemiosła, ale także znawcami ziół i medycyny naturalnej.

Następnie rozpoczynało się tatuowanie. Podczas procesu tatuowania, używano narzędzi, które zanurzane były w przygotowanym wcześniej tuszu i wbijane w skórę, tworząc unikalne wzory. Choć proces tatuowania był zazwyczaj bolesny, ból ten był często postrzegany jako konieczne doświadczenie wymagające odwagi, które często było nierozłączną i ważną częścią rytuału, testując siłę woli ducha tatuowanej osoby.

Rytuał tatuowania akompaniowano przez różne formy modlitwy, śpiewu i muzyki, co dodatkowo podkreśla jego duchowy charakter. Muzyka i śpiew nie miały jednak pomóc w łagodzeniu bólu, ale pomagały wejść w stan transu, który był częstą metodą na połączenie się z duchami przodków lub bogów — w zależności od regionalnych wierzeń.

Rytuał tatuowania w starożytnej Afryce

Symbolika tatuaży Afrykańskich w zależności od płci

Jednym z fascynujących aspektów pradawnej sztuki tatuowania w Afryce jest złożoność i różnorodność wzorów stosowanych wśród mężczyzn i kobiet.

Z powodu różnic ról płci w tamtejszych społecznościach, mężczyźni i kobiety wybierały spośród różnych wzorów lub jednakowych. W przypadku jednakowych miały one mimo wszystko odmienne znaczenie zależne od płci ich właścicieli.

Tatuaże starożytnych Afrykanek

Przez wieki, kobiece tatuaże w wielu społecznościach afrykańskich były przede wszystkim ściśle powiązane z rytuałami przejścia i płodności. Na przykład, w niektórych kulturach, młode dziewczęta otrzymywały swoje pierwsze tatuaże podczas ceremonii inicjacji, które oznaczały ich przejście do dorosłości. Wzory te często miały symboliczne znaczenia, odzwierciedlając płodność, piękno, siłę czy rolę kobiety jako matki i opiekunki.

Tatuaże starożytnych Afrykanów

W przypadku mężczyzn tatuowanie również miało znaczenie w kontekście rytuałów przejścia. Młodzi chłopcy bywali tatuowani podczas ceremonii inicjacji, które oznaczały ich przejście w dorosłość — tym samym nakładając na młodego mężczyznę nowe obowiązki i rolę, jaką miał pełnić dla swojej społeczności. Wzory te miały na celu pokazać męskość, odwagę i siłę. Ponadto, wśród dorosłych mężczyzn, tatuaże symbolizowały często osiągnięcia wojenne czy umiejętności myśliwskie.

Różnice estetyczne w tatuażach Afrykańskich kobiet i mężczyzn

Chociaż zarówno mężczyźni, jak i kobiety, tatuowali się, korzystając często z tych samych symboli, istniały różnice w kontekście ich estetyki. Na przykład, w wielu społecznościach afrykańskich tatuaże kobiece charakteryzowały się częściej delikatnymi liniami i bardziej skomplikowanymi wzorami. Z kolei tatuaże mężczyzn tworzone były częściej grubą kreską, prosto i bezpośrednio.

Warto zauważyć, że różnice estetyczne w wykonywaniu tatuaży nie były absolutne, a różnorodność kultur całego kontynentu afrykańskiego sprawia, że trudno jest tutaj generalizować. Różne społeczności miały różne zwyczaje, a znaczenie i wygląd tatuaży zależały od wielu czynników, takich jak mikrokultura, religia, tradycja społeczności i jej osobista historia.

Wzory i znaczenie tatuaży w starożytnej Afryce

Przyjrzyjmy się niektórym z popularniejszych wzorów tatuaży starożytnej Afryki. Każdy z nich miał swoje znaczenie i symbolikę, które różniły się nieco w zależności od regionu i płci, ale nigdy znacząco.

Symbolika tatuaży w starożytnej Afryce

Jakie tatuaże nosiły kobiety w starożytnej Afryce?

Symbole używane w tatuażach kobiecych różniły się w zależności od miejsca, czasów i kultury. Jednak trzy najpopularniejsze elementy, które pojawiały się w damskich tatuażach starożytnej Afryki, to:

Punkty i linie

Proste wzory geometryczne, takie jak linie, kropki, spirale czy fale. Takie wzory były bardzo często spotykane w starożytnej Afryce. Na przykład, mumia kobiety z Gebelein, ma na swoim ciele proste wzory wykonane z linii i fal, które zastosowane były prawdopodobnie w kontekście rytuałów religijnych.

Symbole zwierząt

Starożytne afrykańskie kultury używały różnych symboli zwierzęcych w tatuowaniu, szczególnie na ciałach kobiet, a ich znaczenie różniło się mniej lub więcej — w zależności od kultury, czasu i miejsca. Poznaj kilka z popularniejszych damskich tatuaży symbolizujących zwierzęta wraz z krótkim opisem ich możliwego znaczenia.

 • Krowa: W starożytnym Egipcie krowa była utożsamiana z boginią Hathor, która była czczona jako patronka płodności, miłości, piękna i radości. Symbolika krowy w tym regionie zwykle wiązała się z pięknem macierzyństwa i płodnością.

  Jednak dla niektórych społeczności, takich jak lud Masai z Kenii i Tanzanii, krowy były podstawą gospodarki i symbolizowały bogactwo. Im więcej krów posiadała rodzina, tym była bardziej szanowana. W związku z tym tatuaż krowy mógł symbolizować również status społeczny lub bogactwo materialne.

 • Kot: Kot w starożytnym Egipcie był uważany za święte zwierzę i utożsamiano go z boginią Bastet, patronką domu, opiekunką i obrońcą faraona. Kot według Egipcjan chronił rodzinę przed chorobami i złymi duchami.

  Jednak w niektórych kulturach afrykańskich kot, ze względu na swoje samotny styl bycia i zdolność do nocnego widzenia, symbolizował tajemniczość, samodzielność i silny związek z duchową intuicją.

 • Wąż: Węże były często symbolem odrodzenia, odnowy i ochrony ze względu na ich zdolność do zrzucania skóry. W starożytnym Egipcie wąż Uraeus, który był utożsamiany z boginią Wadżet, dzięki swojej zdolności do regeneracji i zmiany, symbolizował odrodzenie i nieśmiertelność.

  Jednakże trzeba pamiętać, że Afryka to kontynent o ogromnej różnorodności kulturowej. Dla niektórych społeczności starożytnego Egiptu wąż miał negatywne konotacje, był symbolem chaosu i niebezpieczeństwa. Jednak w innych kulturach, jak choćby w Nubii, wąż znów był symbolem boskiej ochrony.

 • Skarabeusz: Skarabeusze były popularnym symbolem w starożytnym Egipcie, reprezentującym odrodzenie i ochronę. Były często tatuowane na ciałach kobiet jako amulety dla ochrony i błogosławieństwa.
Motywy roślinne
 • Oliwka: Drzewo oliwne było Egipskim symbolem pokoju i dobrobytu duchowego. Olej oliwkowy był często używany podczas ceremonii, co podkreślało jego znaczenie w praktykach religijnych i rytualnych.

 • Palma: Palma dla Egipcjanek była uważana przede wszystkim za symbol zwycięstwa i nieśmiertelności, z uwagi na konotacje historyczne.

  W wielu innych regionach Afryki była symbolem życia i dostatku, gdyż uznawana była za ważne źródło pożywienia i wytwarzało się z niej wiele produktów, które były kluczowe dla przetrwania. Mowa o oleju palmowym, owocach i liściach, które wykorzystywane były do tworzenia dachów i mat. Tatuaż w kształcie palmy mógł więc symbolizować dobrobyt i bezpieczeństwo rodziny.

 • Winorośl: Winorośl była symbolem życia, obfitości i płodności, jako nawiązanie do jej zdolności do szybkiego wzrostu i produkowania owoców. Symbol ten był często używany w kontekście rytuałów religijnych związanych z płodnością w całe Afryce.

 • Lilia: Lilia była symbolem czystości i niewinności. W starożytnym Egipcie była związana z boginią Hathor. Często pojawiała się jako symbol w Afrykańskich mitach o stworzeniu świata. Lilia mogła być tatuowana na ciele jako znak szacunku dla sił natury i cyklu życia.

 • Akacja: Akacja była uważana za święte drzewo w wielu kulturach afrykańskich, symbolizując trwałość i niezłomność. Ze względu na jej zdolność do przetrwania w trudnych warunkach pustyni i sawann, symbolizowała często siłę, wytrzymałość i zdolność do przetrwania w najcięższych warunkach.

 • Palma daktylowa: Palmy daktylowe były symbolem życia i płodności. Dawały owoce przez cały rok, które były wyjątkowo cenne jako źródło pożywienia. W wielu kulturach afrykańskich tatuaże daktyli symbolizowały płodność i ciągłość życia.

  W kulturach, w których palmy daktylowe były nie tylko ważnym źródłem pokarmu, ale i surowcem do produkcji włókna, mogły one symbolizować zasobność i dobrobyt. Palmy są też długowieczne, dlatego tatuaż z palmą daktylową mógł działać jako amulet gwarantujący długą i spokojną starość.

Jakie tatuaże nosili mężczyźni w starożytnej Afryce?

Choć nie wszystkie afrykańskie kultury praktykowały tatuowanie mężczyzn, wiele z nich to robiło. W przypadku męskiego grona, wzory tatuaży  symbolizowały najczęściej odwagę, siłę i status wojownika, ale nie tylko.

W wielu plemionach bardziej skomplikowany wzór i symbolika, używany był do zaznaczania osiągnięć w boju i statusu społecznego w męskiej hierarchii. Prostsze tatuaże zazwyczaj związane były z obrzędami religijnymi i duchowymi. Trzeba przyznać, że różnorodność wzorów i technik była imponująca jak na tamte czasy — od prostych linii i kropek, przez symbole, po skomplikowane kompletne sceny.

Poniżej niektóre z popularniejszych wzorów stosowanych w męskich tatuażach ludów Afryki i ich znaczenia.

 • Słoń: Słonie według Egipcjan symbolizowały władzę, mądrość i długowieczność. W mitologii egipskiej słoń był często utożsamiany z Bogiem Thotem, bóstwem mądrości i pisarstwa.

  Dla wielu tradycyjnych społeczności afrykańskich słoń ma podobne konotacje, jednak w niektórych kulturach, słoń miał również dodatkowe znaczenie. Na przykład, dla niektórych społeczności w Afryce Zachodniej słoń był uważany za przewodnika zmarłych do świata duchów. Tatuaż słonia miał więc również znaczenie religijne, symbolizując opiekę i ochronę duszy po śmierci.

 • Lew: Dla starożytnych Egipcjan lew był potężnym symbolem o wielu znaczeniach. Lwy były często kojarzone ze słońcem i były symbolem władzy, siły, odwagi i dominacji. W niektórych mitach lew był powiązany z bogiem słońca, Ra. Egipski tatuaż z lwem mógł więc symbolizować status królewski lub bohaterstwo.

  Jednak w tradycyjnych kulturach czarnoskórych plemion takich jak Maasai, lew był symbolem przede wszystkim odwagi i siły. Wiele plemion w Afryce używało obrazów lwów w swoich rytuałach i tradycjach, często oznaczając liderów i wyjątkowych wojowników.

 • Pająk: Dla starożytnych Egipcjan, pająk był symbolem bogini tkaczy Neith. Jej atrybuty były związane z twórczością, mądrością i wojną. Pająk, jako symbol tej bogini, mógł być zatem tatuowany na ciele w celu zasugerowania tych samych atrybutów jego nosiciela.

  W przypadku wielu innych tradycyjnych kultur Afrykańskich pająk był często symbolem kreatywności, cierpliwości i wytrwałości. W mitologii Ashanti, pająk, jest znanym narratorem, a jego historie są często używane do przekazywania lekcji moralnych. Pająk mógł więc wówczas symbolizować głęboką dojrzałość i mądrość.

 • Orzeł: W kulturze starożytnych Egipcjan, orzeł miał szereg znaczeń. Kojarzony był często z bóstwem o nazwie Horus. Horus był bóstwem nieba, którego często przedstawiano jako człowieka z głową sokoła lub orła. Wizerunek Horusa jako orła symbolizował królewską władzę, ochronę i zdolność do przetrwania i pokonania wszelkich przeciwności.

  Wiele plemion afrykańskich, takich jak Ashanti, uważało orła za sakralne zwierzę. W kulturach tych tatuaż orła mógł mieć wiele znaczeń, zależnie od kontekstu i czasów, ale najczęściej symbolizował siłę, honor, mądrość i dążenie do duchowej doskonałości.

 • Słońce: W starożytnym Egipcie, słońce miało głębokie znaczenie religijne i bywało częstym motywem w sztuce. Najbardziej powszechnym bogiem solarnym był Ra, bóg słońca, którego uważano za najważniejszego z bóstw. Tatuaż słońca symbolizował najczęściej moc, energię, potęgę i autorytet Ra.

  Dla czarnoskórych mieszkańców Afryki słońce także miało wielkie znaczenie. Wiele społeczności afrykańskich uważało słońce za źródło życia i siły, z uwagi na to, że głównie od słońca zależał rozwój roślinności i zdrowie hodowanego stada. Tatuaż słońca mógł zatem symbolizować siłę, energię, życie i nade wszystko plenność.

 • Strzały: W kulturze starożytnych Egipcjan, strzały były często utożsamiane z ochroną i obroną, a także z boginią wojny i miłości, Hathor. Hathor przedstawiana była często z grotem strzały jako symbolem swojej mocy i zdolności do ochrony faraona w bitwie. Dlatego tatuaż ze strzałą symbolizował często pragnienie ochrony, siły i odwagi.

  W wielu czarnoskórych kulturach Afryki, symbolika strzały była bardziej różnorodna i zależna od konkretnej społeczności i kontekstu, w którym była tatuowana. W niektórych kulturach, na przykład, strzały mogły symbolizować cel i kierunek, podkreślając dążenie do celu lub wyznaczanie swojej nowej drogi. W innych, strzały mogły mieć związek z myślistwem i zapewniać byt, co przekładało się na siłę, sprawność i zaradność. Strzała mogła też symbolizować wojnę i odwagę, podkreślając męskie atrybuty i rolę wojownika w ochronie swojej społeczności.

  W każdym z tych przypadków tatuaż ze strzałą mógł stanowić potężny symbol identyfikacji i wyrażenia osobistych przekonań lub wewnętrznych aspiracji.

 • Księżyc: Dla Egipcjan księżyc miał wiele znaczeń. Związany był z bóstwami, takimi jak Thot, patronem mądrości, który był często przedstawiany z głową ibisa lub bawoła, a także jako dysk księżycowy.

  Księżyc związany był również z cyklami życia i regeneracją. W wielu tradycyjnych afrykańskich kulturach, zwłaszcza tych, które zachowały silne animistyczne tradycje, księżyc był częstym symbolem matek, płodności i cyklu życia ze względu na jego związek z cyklem miesiączkowym.

  Księżyc mógł również symbolizować mądrość, zrozumienie i wiedzę duchową, ze względu na jego rolę w mierzeniu czasu, co miało duże znaczenie w szczególności dla rolniczych społeczności afrykańskich. W niektórych kulturach, takich jak Maasai w Kenii i Tanzanii.

 • Płomień: Dla starożytnych Egipcjan, płomień mógł symbolizować życie, transformację i oczyszczenie. Ogień był metaforą przemiany, co czyniło go idealnym symbolem dla osób pragnących zmienić swoje życie.

  W przypadku czarnoskórych mieszkańców Afryki interpretacja symboliki płomienia mogła różnić się w zależności od kultury. W niektórych płomień mógł symbolizować duchową transformację lub oczyszczenie. W innych, symbolizował moc i namiętność.

 • Spirala: W starożytnym Egipcie, spirala symbolizowała cykl życia, rozwój duchowy i wieczność. Ze względu na swój kształt, reprezentowała również drogę od zewnętrznych światów materialnych do wewnętrznego ducha, lub odwrotnie, co jest powszechne w wielu kulturach duchowych nie tylko w Afryce, ale i na całym świecie.

  Dla czarnoskórych mieszkańców Afryki spirala mogła również nawiązywać do koncepcji cykliczności i ciągłości życia, ale jej interpretacja mogła się różnić w zależności od konkretnego plemienia. Na przykład, w niektórych kulturach Afryki Zachodniej, spirala symbolizowała przodków i kontynuację linii rodowej.

  Ponadto, spirala mogła być używana w tatuowaniu do przedstawienia naturalnych zjawisk, takich jak wiry wodne czy wiatr, co symbolizuje dynamiczną równowagę między żywiołami.

 • Tarcza: Według Egipcjan, tarcza mogła symbolizować ochronę i obronę, szczególnie w kontekście bitew i walk. Tarcza mogła także reprezentować boga wojny, co sugeruje, że tatuaże z tarczą mogły być znakiem zawierzenia wojownika w boską ochronę.

  Wśród czarnoskórych mieszkańców Afryki, znaczenie tatuażu z tarczą mogło być podobne, ale nabierało też dodatkowego znaczenia. Na przykład, tatuaż tarczy mógł symbolizować odwagę i siłę wojownika, ale w niektórych społecznościach, mógł oznaczać osiągnięcie pewnego stopnia dorosłości, zdobycie umiejętności bojowych i zajęcie swojego miejsca wśród wojowników plemienia.

Odmienna symbolika tych samych tatuaży w zależności od płci

Jak wspominałem wcześniej, znaczenie jednakowych symboli używanych w tatuażach, różniło się w zależności od płci nie tylko pod kątem estetyki wykonania tatuaży, ale i jego znaczenia. Oto kilka przykładów, w których ten sam tatuaż niósł za sobą odmienny komunikat w zależności od płci jego posiadacza lub posiadaczki.

 • Słońce: Tatuaż ze słońcem na ciele kobiety mógł symbolizować płodność i opiekę nad nowym życiem, podczas gdy dla mężczyzn mógł symbolizować siłę, moc i władzę.
 • Lew: Tatuaż z lwem, na ciele kobiety mógł symbolizować ochronę, opiekę oraz majestat. Dla mężczyzn lew mógł symbolizować odwagę, siłę i dominację.
 • Wąż: W przypadku kobiet, wąż symbolizował tajemniczość, siłę i odnowę, ze względu na jego zdolność do zrzucania skóry. Dla mężczyzn wąż był symbolem mądrości, ochrony i duchowej przemiany.
 • Kruk: Dla kobiet, kruk symbolizował mądrość, tajemniczość i magiczną moc. Dla mężczyzn kruk był symbolem wojny i śmierci, co wiąże się z jego obecnością na polach bitwy.
 • Krokodyl: W przypadku kobiet, tatuaż krokodyla mógł symbolizować matczyną troskę i ochronę, ze względu na jego zachowania ochronne wobec młodych. Dla mężczyzn krokodyl mógł być symbolem siły, odwagi i mocy.
 • Fale: Tatuowanie wzoru fal wśród mężczyzn mogło symbolizować odwagę w obliczu przeciwności, siłę i zdolność do przystosowania się. Taki sam wzór fal wśród kobiet reprezentował jednak przemianę i siłę nurtu życia.

Historia tatuażu w średniowiecznej Afryce: początek gwałtownych przemian

Wraz z przemijaniem wieków, technika i wzory tatuaży w Afryce przechodziły niewielkie ewolucje. Starożytne społeczności afrykańskie, od Egipcjan po Nubijczyków czy Berberów, niezmiennie używały tatuaży do komunikowania swojej tożsamości, statusu społecznego, przynależności do grupy, a jedynie czasem doświadczeń życiowych.

Egipt był pionierem w używaniu tatuaży jako narzędzi do wyrażania religijnych i kulturowych przekonań. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety zdobiły swoje ciała obrazami bóstw, zwierząt i symboli, które miały głębokie znaczenie. Tradycja ta utrzymywała się przez tysiące lat, z niewielkimi zmianami w stylach i technice.

Podobnie, w wielu plemionach subsaharyjskiej Afryki, tatuowanie było integralną częścią rytuałów przejścia, ceremonii inicjacyjnych i innych rytuałów religijnych przez tysiące lat. Praktyki tatuowania przekazywane z pokolenia na pokolenie były od zawsze nieodłącznym elementem subsaharyjskiej tożsamości i kultury.

Wpływ średniowiecznej Europy na tatuowanie w Afryce

Po tysiącach lat spokojnego rozwoju Afrykańskiej kultury tatuażu to dopiero okres średniowiecza przyniósł istotne zmiany, jeśli nie rewolucję. Nadeszli Europejczycy, a wraz za nimi nowe wpływy religijne, w szczególności chrześcijańskie i islamskie, które zaczęły odciskać swoje piętno na praktykach afrykańskiego tatuowania, jak nikt nigdy wcześniej.

Obie religie wywierały nacisk na „ciało jako świątynię”, co skutkowało zmniejszaniem się popularności praktyki tatuowania, szczególnie wśród dostosowujących się i bardziej uległych społecznościach. W konsekwencji lat i nacisku Europy, tatuowanie, które kiedyś było wszechobecne w całej Afryce, zaczęło zanikać w niektórych obszarach tego kontynentu, jednocześnie powoli zaczynając nowy rozdział w historii tatuowania w Afryce.

Przez narastający wpływ kultur tzw. „pierwszego świata”, praktyki tatuowania zaczęły się różnicować w całej Afryce. Wpływ kultury zachodniej, z jej negatywnym stosunkiem do tatuowania i całej tradycyjnej kultury Afrykańskiej, wywierał znaczący wpływ na lokalne społeczności. Tatuowanie zaczynało być postrzegane jako "barbarzyńskie" i "niecywilizowane", a wiele społeczności, pod naciskiem kolonizatorów, porzuciło tę praktykę niemal całkowicie.

Były to jednak niejednolite procesy, które wciąż narastały i malały. Na szczęście, w niektórych regionach, mimo presji zewnętrznej, tatuowanie przetrwało do dziś jako wciąż ważna część lokalnej kultury. Przykładem mogą być tu ludy Berberów w Afryce Północnej, które mimo kolonizacji, zachowały swoje unikalne praktyki tatuowania, wytrwale przekazując je z pokolenia na pokolenie.

W okresie średniowiecza nie tylko stosunek afrykańskich społeczeństw do tatuaży ulegał zmianie, ale również techniki tatuowania. Pojawiły się nowe europejskie narzędzia, takie jak precyzyjnie wykonane igły, które zastąpiły tradycyjne ostrza afrykańskie. Umożliwiły one tworzenie zdecydowanie bardziej skomplikowanych i precyzyjnych wzorów. Nawet tusz coraz częściej pochodził z Europy i stopniowo wypierał tradycyjną afrykańską formę jego wytwarzania.

Historia tatuowania w Afryce w czasach kolonializmu i walki o niepodległość

Średniowieczna Afryka była tłem dla szeregu istotnych zmian politycznych i społecznych. Wzrost i upadek imperiów, migracje ludów, powstawanie nowych struktur społecznych — wszystko to miało wpływ na praktyki tatuowania, ale największy z nich miał oczywiście okres kolonializmu i późniejszej walki o niepodległość. To niewątpliwie jedno z najtrudniejszych i najbardziej burzliwych okresów w historii Afryki. Wpływy zewnętrzne, masowe niewolnictwo, przemoc i wyzysk, ale także odwaga, determinacja i dążenie do wolności — wszystko to wpłynęło na całą kulturę Afrykańską, w tym na praktyki tatuowania.

Kolonializm zmienił Afrykę w sposób gruntowny i nieodwracalny. Dominujące mocarstwa europejskie, takie jak Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Portugalia czy Belgia, poza zniewoleniem setek tysięcy ludzi, narzuciły również swoje społeczne i kulturowe normy na lokalne społeczności. Te normy, jak wiadomo, obejmowały także przekonania i praktyki związane z ciałem i jego ozdabianiem.

Tatuowanie, które od tysięcy lat było integralną częścią życia społecznego, duchowego i rytualnego, nagle zaczęło być postrzegane jako prymitywne, barbarzyńskie i niezgodne z europejskimi standardami cywilizacyjnymi.

W skutku tego, w niektórych społecznościach tatuaże zaczęły być używane jako forma buntu i oporu przeciwko kolonizatorom. Tatuaż, jako forma wyrażania tożsamości i przynależności do pochodzenia i tradycji, stał się narzędziem w rękach tych, którzy stawiali opór przemocy i uciskowi wrogich najeźdźców. Przez kilka wieków, każdego dnia, na skórach setek uciśnionych Afrykanów powstawały tatuaże o symbolice wolnościowej i kulturowej, mające na celu zaznaczenie pamięci i wolę walki o swoją kulturę i tradycję.

Wpływ kolonializmu na tatuaże w Afryce

Walka o niepodległość Afryki, która nastąpiła po okresie kolonializmu, odcisnęła silne piętno na ludności i kulturze afrykańskiej. W tym czasie, dla wielu Afrykańczyków, tatuowanie stało się przede wszystkim symbolem odrodzenia kulturalnego i dążenia do samostanowienia. Do dziś, historia ta ma swoje wyraźne odzwierciedlenie w tatuażach. Co nie dziwi, nie tylko z uwagi na historię 400 lat niewoli, ale również fakt, że Afryka do dziś jest kontynentem zdominowanym przez USA, Chiny, UE i inne siły polityczne oraz finansowe.

Zmiany w tatuowaniu w odpowiedzi na okres kolonializmu Afryki

Kiedy patrzymy na zmiany, które zaszły w tatuowaniu w Afryce w okresie kolonializmu i walki o niepodległość, nie trudno zauważyć ewolucję symboliki tatuaży, które wyrażały tożsamość i dumę z pochodzenia, przeciwstawiając się dominacji kolonizatorów. Poniżej kilka przykładów:

 • Maski plemienne: Maski były silnym symbolem afrykańskiej tożsamości i duchowości. Przez tatuowanie na swoich ciałach symboli masek, Afrykanie podkreślali swoją unikalną tożsamość i odrzucali dominującą kulturę kolonialną. Maska symbolizowała pamięć i gotowość do walki, gdy nadejdzie odpowiedni czas.
 • Motywy zwierzęce: Takie jak lwy, sępy, słonie czy krokodyle, które od zawsze symbolizowały siłę czy mądrość, nabrały silniejszego znaczenia związanego z oporem i opiekuńczością. Stały się silnymi symbolami afrykańskiej tradycji i woli walki.
 • Spirale i wzory geometryczne: Spirale były symbolem wiecznego cyklu życia i odrodzenia, podczas gdy wzory geometryczne były często używane do wyrażania połączenia między człowiekiem a naturą. Były to duchowe symbole ostatecznego zwycięstwa.
 • Symbole Adinkra: Adinkra to system symboli pochodzących z kultury Akan w Ghanie i Wybrzeża Kości Słoniowej. Symbole te są pełne znaczeń, od mądrości i cierpliwości po odwagę i opór.
 • Motywy roślinne: Takie jak drzewa baobabu, które symbolizowały wytrzymałość i trwałość, co w kontekście kolonializmu oznaczało wytrwałość i nieustępliwość nawet w najtrudniejszych warunkach.

Współczesne tatuowanie w Afryce

Tatuowanie w XXI wiecznej Afryce to już inna historia. Dziś, doświadcza ono renesansu, który łączy zarówno tradycję, jak i nowoczesność.

Przez ostatnie kilka dekad tatuaże w Afryce, podobnie jak w innych częściach świata, stały się coraz bardziej popularne. Z jednej strony, ta praktyka jest oznaką zróżnicowania i globalizacji kultury; z drugiej strony, jest to również wyraz poszukiwania korzeni i tożsamości, które znalazły swoje odzwierciedlenie w powrocie do tradycyjnych wzorów i technik tatuowania.

Jednym z ciekawych aspektów współczesnego tatuowania w Afryce jest sposób, w jaki łączy ono wpływy różnych kultur i tradycji. Wielu tatuatorów czerpie  inspiracje zarówno z lokalnych tradycji, jak i z międzynarodowych trendów w tatuowaniu, tworząc w ten sposób unikalne, hybrydowe style.

Na przykład, w miejscach takich jak Johannesburg w Południowej Afryce czy Lagos w Nigerii, możemy znaleźć studia tatuażu oferujące zarówno tatuowanie w stylu „Afro-futurystycznym”, które łączą tradycyjne afrykańskie wzory z nowoczesnymi motywami, jak i tatuowanie w tradycyjnym stylu „Ndebele” czy „Yoruba”.

Równocześnie, tradycyjne praktyki ozdabiania ciała, takie jak skaryfikacja, mimo kontrowersji i wyzwań, które za sobą niosą, nadal mają swoje miejsce w niektórych społecznościach.

Współczesne tatuowanie w Afryce to pełne życia i dynamicznie zmieniające się pole, które łączy w sobie wiele różnorodnych wpływów i praktyk. Jest to miejsce, gdzie tradycja spotyka się z innowacją, a poszukiwanie tożsamości spotyka się z ekspresją indywidualności. Jak dalej to pole się rozwinie, zależy od wielu czynników, ale jedno jest pewne — tatuowanie w Afryce ma długą historię, która nadal pisana jest na skórach Afrykanów.

Współczesne tendencje tatuowania w Afryce

Rozwój technologii tatuowania i coraz bardziej otwarte społeczeństwo afrykańskie, doprowadziły do powstania nowych trendów i praktyk w tej dziedzinie. Chociaż różnią się one w zależności od regionu, łatwo zauważyć kilka powszechnych kierunków.

 • Pierwszym z nich jest rosnąca popularność tatuowania artystycznego. Wielu współczesnych artystów przenosi na skórę swoich klientów prawdziwe dzieła sztuki, często inspirowane tradycyjnymi afrykańskimi motywami, lecz przetworzone przez filtr współczesnej estetyki. Od abstrakcyjnych wzorów, przez surrealistyczne portrety, po szczegółowe krajobrazy — różnorodność i jakość tych tatuaży jest zadziwiająca.

 • Druga tendencja to powrót do tradycyjnych technik tatuowania, takich jak „Hand Poke” (znany również jako „Peek and Poke”). Ta metoda, która przez długi czas była marginalizowana, obecnie jest coraz częściej doceniana z uwagi swoją autentyczność i symboliczne znaczenie. Chociaż jest zdecydowanie bardziej czasochłonna niż tatuowanie za pomocą nowoczesnych maszynek, dla wielu Afrykanów jest idealnym sposobem na wyrażenie swojego szacunku dla tradycji i historii.

 • Trzecia tendencja, ta najsilniejsza, to wykorzystanie tatuażu jako środka do wyrażania kulturowego patriotyzmu. Wiele osób decyduje się na tatuaże reprezentujące symbole lub wzory charakterystyczne dla ich plemienia czy grupy etnicznej. Niektóre z tych wzorów są tak specyficzne, że mogą posłużyć do określenia konkretnego regionu pochodzenia wytatuowanej osoby.

  Jednocześnie, wiele współczesnych tatuatorów afrykańskich wykorzystuje portrety afrykańskich liderów czy bohaterów narodowych, takich jak Nelson Mandela, które używane są do wyrażania dumy narodowej i szacunku dla tych, którzy przyczynili się do kształtowania historii niepodległej Afryki.

 • Czwartą i ostatnią tendencją, o której warto wspomnieć, jest rosnące zrozumienie i akceptacja tatuażu jako formy ekspresji osobistej. Choć w niektórych społecznościach afrykańskich tatuowanie poza normami określonymi przez tradycję i patriotyzm jest wciąż tematem tabu, to jednak spora część Afrykanów docenia tatuaże jako formę sztuki i samorealizacji osobistej.

Wpływ tatuowania na historię Afryki

Tatuaże wywarły silny wpływ na kulturę i sztukę na kontynencie. Koncepcje związane z plemiennym tatuowaniem stały się częstym tematem twórczości wielu artystów, od malarstwa, przez rzeźbę, po fotografię czy film. Wzory tatuaży afrykańskich, zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne — są często widoczne w różnych formach sztuki i designu.

Patrząc w przyszłość, tatuowanie w Afryce będzie nadal się rozwijać i ewoluować, kształtowane zarówno przez tradycje i wolę odzyskania wolności ekonomicznej, jak i nowoczesne wpływy estetyczne i kulturowe. Możemy oczekiwać, że w przyszłości pojawiać się będą nowe style tatuowania, ale przede wszystkim podejścia do wzorów i ich symboliki. Jednak z pewnością nie prędko pozbawione zostaną historycznej blizny, pozostałej po okresie kolonizacji i niewolnictwa, która krwawi do dziś.